Mülakat Türleri

Kurumlar görüşmeler için farklı mülakat türleri uygular.

Mülakat, iş görüşmesi esnasında kurum ve aday arasında bilgi akışı sağlayan süreçtir. Mülakatın süresini görüşme yapılan kurum belirler ve adayın özgeçmişi, tecrübeleri, karakteri, birikimleri ve kariyer hedefleri hakkında bilgi edinmeyi içerir.

Yaygın Mülakat Türleri

Kurumlar görüşmeler için farklı mülakat türleri uygular. Aşağıda 12 mülakat türünün tanım ve detayları yer alıyor.

1. Geleneksel Mülakat

En çok karşılaşılan mülakat tipi geleneksel mülakattır. Mülakatı yapan genellikle tek bir kişidir ve karşısına oturup başvurduğunuz işe uygun aday olup olmadığınızı anlamak için size sorduğu bir dizi soruyu cevaplarsınız.

2. Telefon Mülakatı

Telefon mülakatları genelde adayın yüz yüze mülakata gelebilecek uygunlukta olup olmadığını anlamak için yapılır ve bu yüzden telefon mülakatlarında başarılı olmak esas mülakatların anahtarlarıdır. Telefon mülakatlarına hazırlanmak, birkaç teknik ayarlama dışında yüz yüze yapılan bir mülakata hazırlanmakla aynıdır.

3. Online Mülakatlar

Online mülakatlar giderek çoğu şirketin işe alım süreçlerine dahil etmeye başladığı bir mülakat türüdür. Bu mülakatlara tüm teknik sistemlerin doğru işlediğinden ve ekranda doğru görüntüyü verdiğinizden emin olarak hazırlanabilirsiniz.

4. Vaka Mülakatı

Vaka mülakatları diğer mülakat türlerinden farklı bir formattadır ve sizden bir iş vakası (Şirket büyüme hızı nasıl ikiye katlayabilir?) veya bir bilmece (Ortalama boyutlardaki bir yolcu uçağına kaç tane tenis topu sığar?) çözmeniz beklenir. Vaka mülakatları eskiden genellikle danışmanlık firmalarının işe alım süreçlerinde kullanılırken, şimdilerde teknoloji şirketlerinden özel sektördeki bir çok şirkette karşımıza çıkabiliyor.

5. Bilmece Mülakatı

Google ve onun gibi çok başvuru alan bazı şirketler mülakatlarında sordukları bilmeceler (İstanbul’da bir Cuma günü saat 14:30’da kaç kişi Facebook uygulamasını kullanıyordur?) ile bilinirler. Sorular sıradan gibi gözükse de esas amaç mülakata gelen adayın soruya yaklaşım biçimi; ne kadar hızlı düşünebildiği ve böyle bir sorunla karşılaştığında nasıl üstesinden geldiğini öğrenmektir.

6. Yemekte Mülakat

Bazen işverenler işe başvuran adaylarla mülakat yapmak için yemeğe davet edebilirler. Bu genelde işverenin, adayı daha fazla tanımak ve ofis dışındaki davranışlarını gözlemlemek istemesi üzerine yapılır. Bu mülakat türü kendinizi tanıtmak için bir fırsattır.

7. Grup Mülakatı

Çok sık karşılaşmasak da satış pozisyonları, staja alımlarda veya birden fazla kişinin aynı pozisyon için alınacağı durumlarda bazı şirketler grup mülakatları yapabilirler. Kalabalığın içinde kendinizi göstermek biraz tecrübe istese de belli birkaç taktikle üstesinden gelebilirsiniz.

8. Görev Mülakatı

Bazı durumlarda; satış veya mühendislik pozisyonları için yapılan mülakatlarda işveren adayın neyi yapabildiğini anlatmasından çok gerçekten neyi yapıp yapamadığını ona belirli bir görev vererek görmek ister. Zor gibi gözükse de görev mülakatları aslında becerilerinizi gösterebilmek için mükemmel bir fırsattır.

9. İşe alım takımı

Başvurduğunuz işin tanımı bir takımla çalışmayı içeriyorsa, mülakatta da birden fazla görüşmeciyle aynı anda karşı karşıya kalmamız olası bir durumdur. Zorlu soruları tek mülakatta birden fazla kişiye karşı cevaplamak avantajlı olsa da görüşmeyi yapan herkesle eşit derecede iletişime geçmek önemli bir noktadır.

10. Kariyer Fuarı

İş arayış sürecinde kariyer fuarlarına katılıyorsanız, spontane mülakatlara hazırlıklı olmanızda fayda var. Bu fuarlarda işverene kendinizi tanıtmak için 5-10 dakika yakalayabilirsiniz ve bu yüz yüze mülakata çağırılmanız için bir şans olabilir.

11. Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik bazlı mülakat son zamanlarda sık tercih edilen mülakat teknikleri arasında yer alıyor. Bu mülakat tekniğinde adayın geçmiş performansları ve sorunlar karşısında gösterdiği davranış biçimleri esas alınır. Bu şekilde adayın söz konusu işe uygun olup olmadığı ve ne tür yetkinliklere sahip olduğu hakkında bilgi edinilir. Aslında bir nevi adayın geçmişine bakarak gelecek performansının öngörülmeye çalışılması olarak da özetlenebilir.

12. Değerlendirme Merkezi

Değerlendirme Merkezi uygulamaları, son yıllarda, terfi edilecek bir üst pozisyon için yeterliliği ölçmek ya da yeni işe alımlarda adaylar arasında seçim yapabilmek için kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Uygulama kapsamında birkaç uzmanın katılımıyla testler ve görevler belirleniyor. Aşama aşama gerçekleştirilen testlerin ardından adayın işe ya da yeni göreve olan uygunluğu puanlanıyor.

Gün boyunca adayın hem bireysel hem de grup içerisindeki performans, çeşitli etkinlik veya testlerle gözden geçiriliyor. Bunların arasında genellikle şunlar yer alıyor:

 • Vaka çalışmaları
 • Belirli bir konu hakkında grup tartışmaları
 • Yapılacak belirli bir iş için egzersizler
 • Sunumlar
 • Psikometrik testler
 • Rol yapma oyunları
 • Sosyal etkinlikler
 • Yazılı testler

Değerlendirme nasıl yapılır?

Bu tür uygulamalarda genellikle bazı belli başlı yetkinlikler gözleniyor. İşverenler yeni bir görev ya da yeni bir iş için adayların uygunluğunu bazı kriterlere bakarak karar veriyor. Bunların içesinde en çok şunlar yer alıyor:

 • Yeni durumlara adapte olabilme
 • Analitik düşünebilme
 • Ticari farkındalık
 • İletişim becerileri
 • Yaratıcılık
 • Karar verme
 • Müzakere edebilme
 • Organizasyon gücü
 • İkna yeteneği
 • Planlama becerisi
 • Takım çalışmasına uygun olabilme
 • Zaman yönetimini iyi yapabilme
Başa dön